Bowling Club – Twoje miejsce na niezapomniane rozrywki

Pierwsze w Polsce i jedno z niewielu w Świecie Centrum Treningowe z najnowszym Systemem C.A.T.S. firmy Kegel USA oficjalnie zostało otwarte w Lesznie.

W USA system C.A.T.S. jest zamontowany na około 15 kręgielniach ale 2 tory- jak w Lesznie i więcej posiadają tylko trzy obiekty. Firma Storm i Ebonite posiada po 2 tory gdzie testują dokładnie swoje produkty zanim trafią na rynek oraz 12 torów w Kegel Trening Center na Florydzie gdzie korzystają z niego najlepsi zawodnicy świata grający w PBA. Jako ciekawostkę mogę dodać, że studenci Webber International University najlepszej uczelni Bowlingowej w USA, gdzie również studiuje Daria Pająk, mają obowiązek trenowania 6 dni w tygodniu na systemie C.A.T.S. W Europie w chwili obecnej podobny system posiadają tylko Holendrzy w Kegel Trening Center Europe i Szwedzi (od tygodnia). Starsza wersja systemu , bez możliwości określenia EXIT POINT znajduję się w Kuortane w Finlandii (1 tor) oraz kolejne 2 tory w Szwecji.

Czym jest ten system najlepiej przedstawił Dick Evans jeden z najbardziej szanowanych znawców bowlingu w USA porównując C.A.T.S. do doktora, który diagnozuje gracza i następnie pokazuje nad czym musi jeszcze popracować aby dojść do perfekcji. System składa się z kilku czujników rozmieszczonych na torze i komputera centralnego, który natychmiast po rzucie wyświetla takie dane jak:

 1. Miejsce położenia kuli z dokładnością do 1/100 klepki (Laydown Point),
 2. Prędkość początkową kuli (Launch Speed),
 3. Kąt wyrzutu kuli (Launch Angle),
 4. Pozycja kuli na strzałkach czyli 15 stopie (Arrow Position),
 5. Prędkość kuli na midlane (Mid Speed),
 6. Kąt kuli na midlane (Mid Angle),
 7. Pozycja kuli na wyjściu z oleju (Exit Point),
 8. Odległość w stopach Break Pointa (Break Point Distance),
 9. Pozycja kuli na Break Point (Break Point Board),
 10. Prędkość kuli na wejściu w kręgle (Entry Speed),
 11. Kąt wejścia kuli w kręgle (Entry Angle),
 12. Początkowa ilość obrotów kuli (RPM),

Dane, które przedstawia nam System mogą posłużyć zawodnikowi czy też trenerowi do wyznaczania różnego rodzaju treningów między innymi:

– treningi celności położenia kuli, celności rzutu na strzałki, uzyskiwanie odpowiedniego kąta wejścia kuli w kręgle(Entry Angle) minimalizując w ten sposób pozostawianie kręgla nr. 10,  trening spare-ów,

– trening powtarzalności prędkości kuli , powtarzalności liczby obrotów, powtarzalnych zmian prędkości kuli oraz zmian obrotów,

– NOWOŚCIĄ w systemie C.A.T.S. jest możliwość nauki szukania i trafiania w Exit Point przy różnych długościach smarowań. Umiejętność samodzielnego wyznaczania Exit Point jest obecnie jedyną sprawdzoną receptą grania na sportowych smarowaniach.

System C.A.T.S jest bardzo pomocny dla zawodnika i wiertacza podczas doboru kul i lay-outów do różnych rodzajów torów i smarowań. Na podstawie danych i wykresu toru kuli możemy określić jak mocno i w jakich częściach toru kula reaguje, z jaką prędkością i pod jakim kątem wchodzi w piny oraz czy osiągnęła fazę roll ,czy weszła w hooku bez energii .

Kolejną nowością jest możliwość drukowania dokładnego raportu z każdej części sesji treningowej wraz z opisem jednego z trenerów USBC Golden-Level Coach pracujących w Kegel Training Center w USA. Raport zawiera dodatkowo tabelę gdzie możemy określić dokładnie na jakim poziomie zaawansowania jesteśmy w danym momencie i nad czym musimy jeszcze popracować.

 

Na temat tego systemu można by napisać wiele ciekawych artykułów a wyżej wymienione aspekty treningu nie wyczerpują wszystkich możliwości tego urządzenia. Wszystkich chętnych którzy chcieliby udoskonalić swoje umiejętności i przetestować swój arsenał kul na różnych smarowaniach namawiam do odwiedzenia Centrum Treningowego Bowling Clubu w Lesznie. Zapraszam również na odbywające się cyklicznie sesje treningowe z trenerem ETBF LEVEL III Pawłem Pasternakiem, który uzyskane z systemu C.A.T.S. dane przeanalizuje i pomoże w poprawie poszczególnych parametrów.

Rezerwacji torów proszę dokonywać pod Tel. 65 5204574. Serdecznie  zapraszamy!!!